Far til fire på landet (1955)

    Far vil ikke på landet, men det vil børnene morderligt gerne, så mon ikke ønsket går i opfyldelse?


    SAND MELLEM TÆRENE

    De originale Far til fire-film:
    Far til fire (1953)
    Far til fire i sneen (1954)
    Far til fire på landet (1955)
    Far til fire i byen (1956)
    Far til fire og onkel Sofus (1957)
    Far til fire og ulveungerne (1958)
    Far til fire på Bornholm (1959)
    Far til fire med fuld musik (1961)
    Far til fire i højt humør (1971)
     

    "De replikker, man havde lagt Lille-Per (Ole Neumann) i munden, var ikke helt så morsomme som tidligere, men han sagde dem med mesterskab, og der er ikke tvivl om, at Lille-Per-feberen atter vil brede sig over landet". Sådan lød det i en samtidsartikel under overskriften "Han er suveræn".

     

    Evigtgyldig stemning

    Den evigtgyldne "Far til fire"-stemning er atter over os, denne gang med den kernesunde familie et smut i Jylland (optaget i Sæby), hvor legen i sandet og vandet giver rigeligt med underholdning af både dramatisk og fredsommelig karakter.

    Knivskarp banalitet
    Halvdelen af fornøjelsen ved filmoplevensen er at more sig over den helt særlige "knivskarpe" banalitet, der råder over historien og giver den et skær af nærmest overfolkelig karakter. Begivenhederne går deres gang helt som ventet, og alligevel sluges de gerne råt, fordi de er så dejligt underholdende.

     

    En ny far

    Dette var den tredje film i den oprindelige serie, og den første, hvor man var nødt til at præsentere en ny far – ret centralt for handlingen – ovenpå Ib Schønbergs død. Valgte faldt på Karl Stegger, og det var faktisk en rolle, han trådte ret naturligt ind i: Afdæmpet, jovial, hyggelig (og tyk) som sin forgænger.

     

    Musikalske indslag

    Det skulle heller ikke skorte på musikalske indslag i denne film, og sangene var "Bumme-lumme-lumme-lumme-lum" og "Spil en polka – spillemand" med tekster af Victor Skaarup og musik af Sven Gyldmark.

     

    Pressen skrev...
    "For de yngste: Børn, dyr og sommeridyl i ny dansk hyggefilm" // "Selvom "Far til fire på landet" har sine svage sider, så er der dog næppe tvivl om, at den vil blive en lige så stor folkesukces som de to foregående film, og Slots-Bio kan gøre regning på den røde lygte det første stykke tid" samt "Grete Frische og Alice O'Fredericks staar som sædvanlig for Historien og Iscenesættelsen, Begge har Haandelaget i Orden, men kører vel overraskelsesløst videre ad de kendte Spor." * stjerne i Morten Piils Gyldendals Danske Filmguide.


    Anmeldt i 2000 af Tobias Lynge Herler
    © Philm.dk 1992-2026