Final Analysis (1992)
En psykiater tiltrækkes af en patients hemmelighedsfulde søster og drages ind i et spil fuld at begær og løgne.
PSYKIATER PÅ GLATIS
"Final Analysis" er en stemningsfuld filmoplevelse – især hjulpet på vej af George Fentons bastante musik. Men hen ad vejen tager filmen for hårdt fat om de klassiske klichéer, og dét bliver en tiltagende svaghed.
Uforudsigelig
Godt nok er historien uforudsigelig fra næsten start til slut, men plottet er for sæbeopera-inspireret til at kunne flytte bjerge. Isaac Barr (Richard Gere) er psykiater og ledes via en patient ind i et livsfarligt spil. Patientens søster Heather Evans (Kim Basinger) har skumle planer om at myrde sin mand for at få udbetalt hans livsforsikring på $4 mill., og hun har udtænkt en plan ned i mindste detalje. En plan, der også indblander Barr – på godt og ondt!
Mangesidet rolle
Det er spændende at iagttage Kim Basingers mangesidede rolle, en fortolkning, hun udfører overbevisende. Richard Gere virker sikker, har selvtillid og leverer også en flot præstation.
Flotte fyrtårnsscener
Det bedste i filmen er uden tvivl, når vi følger Heather Evans og hendes grumme mand (der i øvrigt ikke bruger vold, kun taler om den), men scenerne ved og i fyrtårnet er også stemningsmættede.
En superb scene
Én scene er især superb: Det ovenfra skråtstillede kamera filmer Gere og Basinger på toppen af tårnet med de skummende bølger under sig. Denne indstilling sammen med filmens uforudsigelighed lader "Final Analysis" passere med æren i behold. Slutningen er spændende, men overgearet og passer ikke ind i helheden.
Anmeldt i 1995 af Tobias Lynge Herler
© Philm.dk 1992-2026
Fakta om filmen
1992, USA, Thriller, Drama, Romantik, Skibe på film, 125 min.
Dansk titel: Livsfarligt spil- Richard Gere (Dr. Isaac Barr)
- Kim Basinger (Heather Evans)
- Uma Thurman (Diana Baylor)
- Eric Roberts (Jimmy Evans)
- Keith David (Det. Huggins)
- Paul Guilfoyle (Mike O'Brien)
- Harris Yulin (Prosecuting Attorney)
- Jack Shearer (Insurance Consultant)
- Tony Genaro (Hector)
- John Roselius (Deputy)
- Agustin Rodriguez (Pepe Carrero)
- Robert Harper (Alex Lowenthal)
- Et angiver en særlig god præstation
- Et angiver en særlig dårlig præstation