Hjerter er trumf (1976)
Da en mand opsøger en arkitekt og erfarer, at han er død ved en ulykke, møder han arkitektens kone, og de bliver kærester.
HJERTESLAG I FLASHBACKS
"Han fik en anden mands hjerte – men kunne han leve en anden mands liv?". "Hjerter er trumf" er den spændende, nye danske storfilm om en mand, der får en anden mands hjerte og forsøger at leve en anden mands liv. En dramatisk billedfortælling om en lægevidenskab der kan alt, undtagen styre de kræfter, der hvirvler menneskeskæbner mod hinanden.". "Du lever KUN én gang – han fik en ekstra chance!". "En film om besættelse, om kærlighed og jalousi. Den skildrer den magtesløshed, som det enkelte menneske må føle stillet over for lægevidenskabens eksperimenter. Hvor stærkt er den individuelle psyke afhængig af fysikken? Et hjerte udskiftes, men hvad gør man ved hjernen?"
Uligevægtig debut
Sådan blev filmklipperen Lars Brydesens debut som instruktør bl.a. markedsført. Men der er ikke meget tr(i)umf over resultatet – et uligevægtig drama, der beskriver en mands svære identitetskrise. Manden hedder Verner Nielsen (Lars Knutzon), og han opsøger arkitekten Bromann (Morten Grunwald). Da Verner erfarer, at arkitekten er død i en ulykke, opsøger han arkitektens kone Nina (Ann-Mari Max Hansen) – og de bliver kærester.
Anledning til bekymring
Gennem stribevis af flashbacks bliver det efterhånden klart, at Verner har fået den afdøde arkitekts hjerte transplanteret, og at det er dét, der giver anledning til de mange indre bekymringer. Historien bryder ind imellem klart igennem med sine budskaber, men ligeså ofte må det konstateres, at det fortættede drama bliver abrupt og uroligt. Spillet er hæderligt, men i bund og grund ganske farveløst.
Anmeldt i 2001 af Tobias Lynge Herler
© Philm.dk 1992-2026
Fakta om filmen
1976, Danmark, Drama, Romantik, Biler på film, 73 min.
Dansk titel: Hjerter er trumf- Morten Grunwald (Arkitekten)
- Ann-Mari Max Hansen (Arkitektens kone)
- Michael Lindvad (Læge)
- Søren Steen (Læge)
- Anne-Lise Gabold (Sygeplejerske)
- Lars Knutzon (Verner Nielsen)
- Poul Thomsen (Patient)
- Lotte Tarp (Lone Bang)
- Ove Sprogøe (Psykiater)
- Klaus Pagh (William Bang)
- Claus Nissen (Patient)
- Gunnar Lemvigh (Købmand)
- Bodil Kjer (Karen)
- Ulla Gottlieb (Hanne)
- Edward Fleming (Ansat på byggeplads)
- Ingolf David (Patient)
- Bent Christensen (Doktor Berg)
- Et angiver en særlig god præstation
- Et angiver en særlig dårlig præstation