Caution! Murder Can be Hazardous to Your Health (1991)
Betjent Columbo generer sin hovedmistænkte, der denne gang er en berømt amerikansk tv-vært.
COLUMBO BAG KAMERAET
Peter Falk folder sig ud i vanlig brilliant stil i denne velskrevede og veloplagte episode: Columbo har lugtet lunten, da han på gerningsstedet opdager, at cigaretterne ved offeret ikke er røget - men vel at mærke har røget sig selv.
Der er tale om mord
Der må altså være tale om mord, og Columbo finder hurtigt frem til den berømte tv-vært, Wade Anders, der ikke har gjort sit arbejde helt godt nok, da han myrdede sin konkurrent og ærkefjende, fordi han var tæt på at afsløre Anders' medvirken i en pornofilm.
En pragtpræstation
George Hamilton leverer en pragtpræstation med en arrogance, der næsten er tågetæt, og man er vidundeligt underholdt af alle de finurlige indfald, som historien sædvanen tro byder på.
En smule tomgang
Dog tynges historien af en smule tomgang, som gør at den ikke kan måle sig blandt de allerbedste i Columbo-serien.
Anmeldt i 2003 af Tobias Lynge Herler
© Philm.dk 1992-2021
Fakta om filmen
1991, USA, Krimi, Drama, Columbo, 90 min.
Dansk titel: Advarsel! Mord kan være farligt for dit helbred- Peter Falk (Lt. Columbo)
- George Hamilton (Wade Anders)
- Peter Haskell (Budd Clarke)
- Penny Johnson (Maxine Jarrett)
- Robert Donner (Arnie)
- Steven Gilborn (George)
- Et angiver en særlig god præstation
- Et angiver en særlig dårlig præstation