Kanskje det var elefanter (2024)
En norsk kernefamilie med en depressiv mor rejser til Afrika i håbet om, at lykken hér er mere udtalt.
»DEN SORTE SKY«
Animeret selvbiografisk kortfilm om en kernefamilie med rod i privatlivet — det vil sige, moren har ofte en sort sky hængende over hovedet (hun er med andre ord depressiv). Hun tror, lykken bor i Afrika, så familien flytter derned. Men heller ikke det et nødvendigvis vejen til glæde.
Ikke uden humor præsenteter denne norske kortfiktion sin lille historie, så den er til at forstå for såvel børn som voksne. Stregen er simpel, tonen er fri, budskabet uden omsvøb. Og det forekommer tydeligt, at instruktør Torill Kove har en personlig fortælling at videreformidle.
De forskellige lokaliteter bringer diversitet ind i stregerne, og ud over den norske kernefamilie er der således både afrikanere og norske birollefigurer, blandt andre en speedsnakkende norsk ambassaderepræsentant med en signifikant skægvækst.
Den sunde blanding af alvor og humor mikses godt i den interkontinentale handling, hvor teenageliv i skyggen af en mor med mentale udfordringer perspektiveres fint for både et yngre og mere modent publikum.
Anmeldt i 2024 af Tobias Lynge Herler
© Philm.dk 1992-2026
Fakta om filmen
2024, Norge, Drama, Animation, Teenagere, 17 min.
Dansk titel: Maybe Elephants- Et angiver en særlig god præstation
- Et angiver en særlig dårlig præstation