Piger til søs (1977)
Tre kvindelige konstabler smugles med på minelæggeren Falster, og det er noget, de mandlige matroser i al hemmelighed er svært begejstrede for.
»TIL HAVS MED TRØJEFILM NR. 3«
Sammenhængende film:
Piger i trøjen (1975)
Piger i trøjen 2 (1976)
Piger til søs (1977)
Det gik faktisk stille og roligt niveaumæssigt opad for "Piger i trøjen"-serien. Hvor den første film var tåkrummende hysterisk, bød den anden på en anelse morskab. Og med den tredje og sidste film, hvor pigerne har taget trøjen med til søs, er der faktisk en vis mening med galskaben. Ikke at vi er oppe i de højere luftlag, men niveauforskellen mærkes først og fremmest på det langt mere nedtonede skuespil og en mere begrænset brug af farceindslag. Således ejer "Piger til søs" – trods sine helt åbenlyse mangler – en vis form for situationsfornemmelse.
Skuespillet er langt mere jordnært end i de to første film, og der er endda med lidt god vilje mulighed for en smule "identifikation" med de involverede. Det fortærskede liderlig matros-tema er dog lige til at skylle ud med havvandet, komplet med Lille Palles slibrige harmonikaspil. Dirch Passer optræder i ganske få minutter med fast grund under fødderne (han er ikke med ude at sejle). Knap så latterligt højtråbende, men stadig en tynd rolle – hans næstsidste. Genrespecialisten Ole Ishøy står for den ferske saltvandsunderlægningsmusik, der rigtig kan sætte det udpræget kønslige tema i svingninger. Som nævnt er Lille Palle "frisk" med harmonikaen, når bølgerne går højt om bord.
De tre konstabler Irmgard Martinsen (Marianne Tønsberg), Magda Gammelgaard (Ulla Jessen) og Vibeke 'Vibsen' Margrethe Nielsen (Helle Merete Sørensen) smugles med om bord på minelæggeren Falster, og det er lige noget, de mandlige matroser kan bruge! Men det må for alt i verden ikke komme kaptajnen (Karl Stegger) for øre. Det skal dog vise sig vanskeligt at klare dén manøvre i bølgen blå, og i sidste ende kan kvinderne endda komme til at udfylde en vigtig funktion.
Anmeldt i 2017 af Tobias Lynge Herler
© Philm.dk 1992-2026
Fakta om filmen
1977, Danmark, Komedie, Skibe på film, 100 min.
Dansk titel: Piger til søs- Helle Merete Sørensen (Vibeke Margrethe Nielsen)
- Ulla Jessen (Magda Gammelgaard)
- Marianne Tønsberg (Irmgard Martinsen)
- Søren Strømberg (Matros Otto Harboe)
- Ole Søltoft (Matros Pamper)
- Finn Nielsen (Løjtnant Harry Hansen)
- Karl Stegger (Skibskaptajnen)
- Henning Jensen (Juhl, næstkommanderende)
- Lars Høy (Matros Fritz)
- Torben Jensen (Matros Panama)
- Torben Jetsmark (Matros Vaskebjørn)
- Claus Nissen (Banjemester)
- Jens Brenaa (Sømand)
- Per Pallesen (Mugge Martinsen, sergent)
- Kjeld Nørgaard (Kaptajnløjtnant)
- Arthur Jensen (Eksamensvagt)
- Dirch Passer (Seniorsergent Vasbu)
- Finn Henriksen (Censor)
- Alvin Linnemann (Appelsinsælger)
- Lille Palle (Matris Palle)
- Pierre Miehe-Renard (Messegast)
- Jan Hovgaard (Sømand)
- Bjarne Cæsar Rasmussen (Gnister)
- Et angiver en særlig god præstation
- Et angiver en særlig dårlig præstation